Precizna statistika veli da je za Rijeku odigrao 408 utakmica i postigao 68 pogodaka. Najčešće je nosio “četvorku”. Bio je i član jugoslavenske reprezentacije koja je na svjetskoj smotri u Čileu 1962. godine osvojila četvto mjesto. Bio je strijelac pobjedonosnog gola protiv Zapadne Njemačke u četvrtfinalu! Predkraj uakmice u 85. minuti…
Za Jugoslaviju je Radaković skupio 19 nastupa i zabio tri gola. Debitirao je 1961. godine u Beogradu u utakmici protiv Maroka, dobrim partijama u Rijeci izborio je i odlazak na Svjetsko prvenstvo u Čileu gdje je Jugoslavija došla do polufinala i u dvoboju za 3. mjesto bila poražena protiv domaćina Čilea. Najbolji strijelac te svjetske smotre uz Garinchu bio je naš Dražan Jerković.

NIJE BIO TIPIČAN BRAZILAC: Dunga je svijet opčinio borbenošću i igranjem 13 godina za nacionalnu vrstu
Pogodak kojeg je postigao Radaković protiv Zapadne Njemačke osim što je bio lijep postao je i antologijski. Postigao ga je sa zavojem oko glave, jer je u jednom startu ozlijedio glavu, a nije izašao iz igre. Nij eželio izaći! Bila je to prva pobjeda Jugoslavije protiv Zapadne Njemačke.
Petar Radaković, rođen 1937. godine, a umro od srčanog udara u 29. godini (1966) bio je prvi reprezentativac iz Rijeke. Za života je svojim izvrsnim partijama stekao legendarni status. U Rijeci je počeo igrati 1952. godine i cijelu karijeru je proveo ispod stijena Kantride.
Igrao je na poziciji desnog krila, te je bio član momčadi Rijeke koja je 1958. godine u kvalifikacijama izborila povratak u Prvu jugoslavensku ligu. Već sa sedamnaest godina debitirao je za prvu momčad Rijeke, 13. kolovoza 1954. na kup utakmici protiv Lokomotive u kojoj je i postigao i pogodak za 5-1 pobjedu.
Josip Skoblar se znao prisjetiti:

USRED RATA BILI SMO NEVIĐENO PONOSNI I SRETNI: Hrvatska po prvi puta nastupila na Olimpijskim igrama, 1992. u Albertvilleu
“Lopta je odlazila prema vrhu kaznenog prostora, spremao sam se krenuti na nju, kad sam čuo Peru kako viče – Puuuusti! Nikad ne puštam u takvim situacijama, tada sam pustio. Bio je to veličanstven, neobranjiv, precizan udarac kakav se rijetko viđa. I to pet minuta prije kraja. Sjećam se da smo se svi skupa beskrajno grlili, Nijemci su bili toliko u šoku da pet minuta prije kraja u trenutku kad su spoznali da su primili pogodak nisu ni žurili na centar”.
Zadnju utakmicu za reprezentaciju Petar Radaković je odigrao 27. rujna 1964. godine u Beču protiv Austrije.
Nažalost, život mu je okončan tragičnom nesrećom. Događaj koji se zbio 1. studenog 1966. zaledio je tadašnju sportsku javnost. Na treningu je Radaković doživio srčani udar i na putu do bolnice umro. Na njegovom ispraćaju okupilo se više od 15 tisuća ljudi, Rijeka nije pamtila takav pogreb.
Nije prošlo dugo vremena u Rijeci su se zgodno sjetili kako obilježavati uspomenu na djelo Petra Radakovića i 1969. godine započet je turnir, koji postoji danas i to u raskošnom obliku, s imenom pokojnog Petra Radakovića. Ovaj memorijalni turnir znan je u cijelom svijetu i na njemu su nastupali najveći svjetski klubovi sa svojim omladinskim momčadima. K tome, 1972. godine pri klubu u kojem je proveo i život i karijeru osnovana je i Omladinska nogometna škola Petar Radaković.
Srčani zastoji u nogometaša nisu rijetka pojava. I danas u vrijeme sjajne medicinske tehnologije i dijagnostike nije moguće izbjeći takve nesretne slučajeve. Smrt Petra Radakovića spada baš u takve slučajeve…
Bilo je, naime, znano da Petar ima srčanih problema. Koji su primjećeni još za vrijeme turneje po Zapadnoj Njemačkoj 1963. godine. U utakmici protiv Nurnberga bio je u teškoj situaciji, morali su mu pomagati liječnici i na terenu i kasnije u bolnici. Kako se problemi sa srcem nisu smirivali 1965. godine liječnici su mu predložili odmor, no za tri mjeseca vratio se na teren. Liječnici su se nadali da je sa s Radakovićevim srcem sve u redu, ali savjetovali su mu mirovanje. On se nije mogao osloboditi žudnje za nogometom…
No, njegovo stanje nije bilo dobro, brzo su se potvrdile loše dijagnoze. Opet je pauzirao i počeo je igrati u drugoj polovici 1966. godine. Zaigrao je na uvodu sezone protiv Željezničara, potom je odigrao još jednu utakmicu, a na trećoj utakmici sezone protiv Hajduka situacija je bila zabrinjavajuća. Sam je zatražio izmjenu već u 25. minuti.
No, nije opet slušao liječnike, želio je barem vježbati pa vidjeti što će dalje biti s njegovom karijerom. Posljednji put nastupio je u prijateljskoj utakmici protiv Istre 17. rujna 1966. godine. U Sušačkoj reviji njegov prijatelj i suigrač Mile Tomljenović govorio je o nesretnim trenucima na tom treningu 1. studenog 1966. godine.
“Mi igrači bismo žurili na trening, koji bi počinjao oko deset sati. Neki bi dolazili ranije, brzo bismo se skidali i izlazili bismo na teren jer smo voljeli igrati ševu. Igrali smo obično tako u krug, dvojica su bila unutra, petorica okolo. Tko je dolazio posljednji, išao je unutra. Pero je bio unutra s još jednim, nas smo petorica bila vani. On je osjetio slabost i zapitao je tko će ga zamijeniti.
Naišao je Nikica Jovović, trčao je iz svlačionice i ušao je umjesto Pere. Radaković je legao na travu kraj korner-linije, podbočio se laktovima, nešto je osjetio. Pošto je Mugoša bio tu s automobilom, on i maser Bobi Ottmarich odmah su s Perom krenuli za bolnicu. Čekali smo zabrinuti što će se dogoditi. Javili su nam da je umro.”
Ova strašna i okrutna priča teška je i za slušati i čitati, kamoli je podastirati čitateljima.
Tijekom svoje karijere tražili su ga brojni klubovi, napose “velike četvorke”; Dinama, Hajduka, Crvene zvezde i Partizana. Čak je 1960. godine kao gost, to je tada bilo tradicionalno, Petar radaković u okviru Mitropa kupa odigrao jednu utakmicu za Hajduk. Odbijao je sve ponude. Nije ni mislio otići iz Rijeke.
Za sobom je ostavio i neke rekorde. Eto, na utakmici protiv tuzlanske Slobode 1959. godine u 5-1 pobjedi postigao je zgoditak nakon samo četiri-pet sekundi igre. Nije bila rijetkost da ga novinare ocijene maksimalnom ocjenom. Po sudu izvjestitelja zagrebačkog Vjesnika bio je najbolji igrač Prve jugoslavenske lige u sezoni 1963/64. Još 1962. godine bio je proglašen za najboljeg sportaša Rijeke.
U zahvalu su mu i današnji navijači Rijeke okupljeni u Armadi podigli pokraj stadiona prekrasan mural. Danima su radili na njemu. Petar Radaković je to zaslužio! Njegova priča jedna je od najljepših u našem nogometu, lijepa i nažalost tako bolna…
Komentari