Prisjećamo se nizozemskog nogometaša i trenera, Arie Haana. Bio je izvanredan nogometaš, potom i izvanredan trener! Nizozemac Arie Haan, dugogodišnji nogometaš Ajaxa i čuvene nizozemske generacije sedamdesetih godina koja je “izmislila” totalni nogomet bio je, osim po sjajnim partijama na svim pozicijma u momčadi, znan i kao čovjek sa silno preciznim i jakim udarcem. I upravo se sa svojim jakim udarcem predstavio nogometnoj javnosti, makar je on imao i brojne druge kvalitete, kakve nogometaši u to vrijeme nisu imali.
Najprije ćemo početi, ajde, s tim udarcima koji su šokirali nogometni svijet. Arie Haan je s Nizozemskom je dosegao dva finala svjetskih smotri, 1974. u Njemačkoj i četiri godina kasnije u Argentini, bio je jedan od najzapaženijih pojedinaca u nizozemskoj nacionalnoj momčadi. A svijet je opčinio s dva pogotka na SP u Argentini 1978. godine u četvrtfinalu i polufinalu, protiv najboljih svjetskih momčadi, zabivši golove najboljim svjetskim golmanima, Talijanu Dinu Zoffu i Nijemcu Seppu Maieru. I to s nevjerojatnih udaljenosti!

BIO JE TO NAJVEĆI HAJDUKOV FESTIVAL IKADA: Partizan pripremio proslavu prvaka a Ivićeva postava mu uvalila šest lakih komada
U četvrtfinalu protiv Nijemaca Haan je snažnim udarcem ulovio uvijek usredotočenog Maiera na krivoj nozi i osigurao pobjedu nad tada aktualnim svjetskim prvacima Nijemcima. Samo koji dan kasnije, u polufinalu Haan je navlas isto učinio Talijanu Zoffu, čovjeku koji nikad nije primio gol udarcem izvan kaznenog prostora. Oba gola su postala antologijska i vrijedi ih pogledati. Ne jednom, već nekoliko puta! Ima ih na brojnim interetskim servisima za dijeljenje video materijala.
Haan je bio član najtrofejnije i najbolje generacije Ajaxa početkom sedamdesetih godina. Većina nogometnih stručnjaka drže da je to zapravo bila i najbolja momčad – svih vremena. A Arie Haan je bio neizostavni kotačić te momčadi, uz Cruuyfa i Neeskensa! Uostalom, prestižni nogometni časopis “Foour Four Two” u svom posebnom izdanju, kako sami tvrde u uredništvu te edicije, izabrali su 20 najbolji nogometnih klupskih momčadi svih vremena. Britanci k’o Britanci, preferirali su svoje momčadi, no za najbolju klupsku postavu svih vremena ipak su izabrali – Nizozemce. Točnije, izabrali su generaciju Ajaxa od 1965. do 1973 sa Cruyffom, Neeskensom, Haanom, Muhrenom, Vasovićem, Stuyom, Van Hanegenom… Druga najbolja momčad svih vremena jest Milan od 1987. do 1991. godine, s nizozemskim “trojcem – Guulitom, Van Bastenom i Rijkaardom, te Ancelottijem, Tasottijem, Baresijem… Tek je treći madridski Real, postava od 1955. do 1960. godine u kojoj su sjajili Puskas, Gento, Di Stefano, Koppa.I to nešto govori, zar ne?
Arie Haan rođen je 16. studenog 1948. godine u Finsterwoldeu. Kao nadarenog mladića zapazili su ga Ajaxovi skauti i doveli u čuvenu omladinsku školu amsterdamskog kluba. Gdje je dosegao sjajnu karijeru, a postao je i nizozemski reprezentativac, s 35 nastupa i šest golova, nastupajući na dvije svjetske smotre s dva naslova doprvaka svijeta, postao i ostao legendaran.
Nakon Ajaxa sjajno je igrao još i za Anderlecht, Standard i PSV Eindhoven. I za svaki klub je davao sjajne pogotke s velikih razdaljina, njegov udarac bio je i jak i precizan. I nije ga upotrebljavao često, jednom je jedan novinar napisao “kako Haan gađa samo kad je uvjeren da će zabiti”!
Junak naše priče se pridružio Ajaxu 1969. godine i bio je član ovoga kluba koji je tri puta zaredom bio europski prvak. Usto, osvojio je još jedan Interkontinentalni kup, dva europska Super kupa, tri nizozenska naslova i dva nizozemska kupa. I to sve od 1971. do 1973. godine. Nitko tom Ajaxu nije bio ravan, a igre ove momčadi stručnjaci su nazvali “totalnim nogometom”.
Tajna njihove igra bila je u tome da je svaki igrač mogao igrati na bilo kojoj poziciji. A upravo takav je bio Haan, igrao je i kao vezni i kao stoper, znao se transformirati i u napadače, sve prema potrebi.
Bio je igrač koji je donosio uspjehe, kad je prešao u Anderlecht i klub iz Bruxelelsa se proslavio u Europi. Anderlecht je osvojio dva Kupa europskih kupova, domaće prvenstvo i kup. Nakon brojnih uspjeha igrao je za Standard Liège dvije sezone, kada je klub osvojio dva prvenstva. S njim je taj klub postigao svoj najveći uspjeh kada je dosegao svoj prvi (i do sada jedini) Kup pobjedničkih kupova, pobijedivši u finalu veliku Barcelonu. Potom je Haan odigrao još jednu sezonu na PSV Eindhoven, a karijeru je završio s osvojenim prvenstvom Hong konga u klubu Seiko Sa.
Iako sjajan u oba finala svjetskih prvenstava 1974. godine morao je izdržati osjećaje poraza protiv SR Njemačke 1974. i Argentine 1978. godine. No, Haan je bio jedan od simbola totalnog nogometa te nizozemske generacije koja je svojim inovacijama okrenula nogomet prema današnjem izgledu.

RATNA TERMINOLOGIJA U NOGOMETU: Kad engleski klub nasrne na škotsku momčad onda je to – “Bitka za Britaniju”
Dva mjeseca nakon igračkog umirovljenja postao je trener Antwerpena. Usred sezone 1985/86 postao je trener Anderlechta, zamijenivši Paul Van Himsta. U momčadi je imao igrače s kojima je nekad igrao, bili su tu Franky Vercauteren i Morten Olsen, s još skupom sjajnih zvijezda, Jacky Munaron, Luka Peruzović , Erwina Vandenberh, Alex Czerniatynsky , Enzo Scifo i Georges Grün. I tako, 1986. godine Anderlecht je osvojio prvenstvo i došao do polufinala Kpa prvaka. Njegov rad nije ostao nezapažen. Uzeo ga je njemački Stuttgart s kojim je osvojio Kup Uefa 1989. godine. Potom je sezonu odradio u Nurnbergu kojeg je spasio od ispadanje iz Bundeslige.
Vratio se potom u Belgiju u Standard s kojim je osvojio kup, bio je i trener grčkog PAOK-a, pa nizozemskog Feyenoorda. Bio je svestran i nije se obazirao mora li otići na drugi kraj svijeta da bi trenirao… Bio je i na Cipru, u Austriji, a jedan je od prvih europskih stručnjaka koji je krenuo na avanturu u Kinu. Bio je odličan izbornik Kineza od 2002. do 2004. godine došao je i u finale Azijskog prvenstva ali je bio poražen protiv Japana.
Svjetski putnik Arie Haan je potom završio u iranskom Persepolisu, osvojio je naslov, posvađao se s upravom kluba i otišao. Postao je i trener reprezentacije Kameruna, no i tamo je otišao naglo, nakon svađe s upravom saveza, sam je skršio ugovor, čak ga je i Fifa zbog toga financijski kaznila.
U prosincu 2007. godine na klubu Albanije zamijenio je Hrvata Otta Barića, ni taj dvogodišnji ugovor nije izdržao do kraja. Pa se vratio u Kinu kao menedžer Wei Xina, nije tu dugo trajao, prešao je u Tianjin Tedu, došao do drugog kineskog prvenstva, ali je osvojio Kup, I otišao.
Igrači koje je trenirao sjećaju se njegove izjave kojom je objašnjavao formulu “totalnog nogometa”. Jako je zanimljivo, dobro pročitajte;
“Nije stvar u sustavu, nego u načinu na koji igraš. Kod većine u igri sudjeluju jedan ili dva igrača, ostali gledaju. Kod pravog, totalnog nogometa ako si i 60 metara od lopte – igraš”!
Sad se odmara. Pogodila ga je naprasna smort Johana Cruyyfa, prije godinu dana. I sam pogođen zdravstvenim problemima strahuje od pogoršanja svog stanja.
“Često sam daleko od prijatelja i obitelji. A i ne osjećam se više dobro, to mi olakšava odluku da stanem”, kaže Haan. I dodaje:
“Kada počnu odlaziti ljudi vaše dobi, vaši prijatelji, evo i moj Cruuyf, shvatite da vas smrt može udariti svake sekunde”!
No, njegova razmišljanja o nogometu koje publicira dok se odmara su jako zanimljiva. Izdvojiti ćemo sam neka:
“Svi treneri uče isto, na istim kolegijima, to dovodi do dosade u nogometu. Nogomet se sastoji od grešaka i to je prirodna ljepota te igre. Ne treba se bojati grešaka, jer iz grešaka se rađaju ideje. Evo, utakmica Manchester City – Monaco je bila prepuna grešaka, i jedna od najzanimljivijih u zadnjih desetak godina. Svi smo uživali. Na to mislim. Moramo se prepustiti nesavršenosti, moramo se prepustiti imaginaciji igrača.
“Kad bih ja dao one golove s 35 metara da sam radio kako su me treneri učili”!
O da, sve je rekao Arie Haan tom rečenicom
Komentari