31 lis 2020

Objava

SVE PUNIJI STADIONI U BiH: Sve veća izjednačenost, ali i sve bolji nogomet
Nogomet

Bosanskohercehovačka nogometna Premijer liga zadnjih godina definitivno nije kvalitetom u rangu HNL-a ili Superlige Srbije, međutim zanimanje za nogomet je sve veće na ovdašnjim stadionima, a čemu dobrim dijelom doprinosi i izjednačenost lige u kojoj su posljednjih sezona klubovi znali osvajati naslove prvaka doslovce u zadnjim sekundama, kao i tradicionalno rivalstvo kod velikog broja premijerligaških klubova.

Ove sezone je sve to podignuto na još jedan veći nivo zahvaljujući povratku u premijerligaško društvo Borca iz Banja Luke i Veleža iz Mostara, dvaju tradicionalno prepoznatljivih nogometnih brendova u Bosni i Hercegovini. Stadioni su sve puniji, kvaliteta se podiže, pa u sve većoj mjeri u ovdašnje klubove pristižu i igrači iz drugih zemalja, nogometno kudikamo razvikanijih nego što je na toj nogometnoj mapi BiH.

Upravo su Velež i Borac igrali jedan od derbija 22. kola, a u super uzbudljivoj završnici se svašta događalo. Golom Obrena Cvijanovića “Rođeni” su u 65. minuti stekli prednost, no dvije minute prije kraja “zaledio” ih je bh reprezentativac Goran Zakarić, koji je je prije nepunih godinu dana nosio dres Partizana, a ove zime iz Rumunjske stigao u redove banjalučkog premijerligaša. Naime, on je iskoristio veliku pogrešku vratara domaćih Bobića i izjednačio na 1:1.

U drugoj minuti sudačkoga dodatka Ćivić ubacuje s lijeve strane, lopta dolazi na drugu vratnicu do najboljeg igrača Veleža Nusmira Fajića, a ovaj pogađa za 2:1 i baca u trans pune tribine stadiona “Rođeni”.

POGLEDAJTE POBJEDNIČKI GOL VELEŽA:

Drugi derbi odigran je u nedjelju između Širokoga Brijega i Zrinjskoga, a završilo je s neodlučenih 1:1, iako su domaćini po prikazanom možda bili nešto bliže pobjedi. To je ujedno jedini gostujući bod u proteklom kolu, a mostarski “Plemići” su prvi poveli sredinom prvoga poluvremena kada efektno pogađa Miloš Filipović, zadnjih par sezona ponajbolji igrač Premijer lige BiH. Prethodno je veliku priliku imao Nemanja Bilbija, vratar domaćih je obranio njegov pokušaj, no iz popravnoga je Filipović zbilja lijepo pogodio za slavlje gostujućih pristalica, koje su se nalazile baš iza gola, na istočnoj tribini Pecare.

Domaćin je do kraja poluvremena izjednačio preko svoga kapetana Dine Ćorića, koji je pogodio nakon slične akcije od one kod pobjedničkog gola Veleža u dvoboju s Borcem. Naime, Barišić je prošao lijevom stranom i ubacio na drugu vratnicu, a Ćorić zabio za 1:1. U nastavku susreta Široki Brijeg je bio bolja momčad, iako im je ovom prilikom nedostajalo 7-8 važnih igrača, ali do pobjedničkog gola nisu uspjeli doći. Ako ništa drugo produžili su prvenstveni niz protiv Zrinjskoga na šest međusobnih utakmica bez poraza. Mostarci su ovih zadnjih sezona objektivno bolja momčad od Širokoga Brijega, ali i ovaj statistički pokazatelj govori kako derbiji dvaju spomenutih klubova ne poznaju ulogu favorita.

OVDJE MOŽETE POGLEDATI NAJZANIMLJIVIJE TRENUTKE ‘HRVATSKOG DERBIJA’:

Prvenstveni lider Sarajevo zadržao je tri boda prednosti na vrhu poretka pred gradskim suparnikom Željezničarom, a i jedni i drugi su se poprilično namučili kako bi stigli do novih domaćih prvenstvenih pobjeda.

Sarajevo je u završnici prvoga dijela povelo protiv Mladosti golom Hrvoja Miličevića, igrača poniklog u Zrinjskom, koji je kasnije igrao u Italiji, a zimus aterirao na Koševo. Na poluvrijeme se ipak otišlo s neodlučenih 1:1 pošto su gosti iz Kaknja u zadnjem svom napadu zabili prekrasan gol preko Anesa Vazde s nekih 25 metara.

Mladost je u nastavku imala i prilike za potpun preokret, ali ih nije iskoristila i kazna je stigla u 86. minuti kada Amar Rahmanović bilježi novu asistenciju, a za pobjedu momčadi Vinka Marinovića pogađa drugi dragulj ovoga kluba, sve bolji Benjamin Tatar. Kakanjci su tako nakon utakmice sa Širokim Brijegom drugu utakmicu u nizu pali u toj samoj završnici, ali nema sumnje kako je i Mladost u ovoj polusezoni znatno bolja momčad nego što je bila jesenas.

POBJEDNIČKI GOL SARAJEVA:

Željezničar je na Grbavici pred 7.000 gledatelja s minimalnih 1:0 pobijedio Tuzlu City, koja polako ispada iz te borbe za sam vrh, iako je u prvoj polusezoni dugo vremena bila i prvenstveni lider. Gol odluke zabio je sjajni Semir Štilić pogodivši iz slobodnog udarca za veliko veselje u Dolini ćupova.

POBJEDNIČKI GOL ZA ŽELJU SEMIRA ŠTILIĆA:

Inače, bila je ovo ujedno i prva utakmica odigrana na Grbavici sa natkrivenom istočnom tribinom, pa će je domaći ljubitelji nogometa i po tome pamtiti. Željo je bio bolji suparnik cijelu utakmicu i pravo je čudo kako njihova pobjeda nije izraženija uvjerljivijom razlikom, jer su propustili 5-6 uistinu kolosalnih prilika.

“Njihov golman je onako malo bucmast i lopte su ga pogađale pri tim šutevima iz blizine”, kazao je u svome stilu nakon utakmice šef struke domaćih Amar Osim, koji se može pohvaliti da je još poprilično bucmastiji od vratara Tuzlaka Fejzića.

Najuvjerljiviji nastup protekloga vikenda imala je momčad Radnika koja je u derbiju Semberije s visokih 5:1 torpedirala posljednjeplasiranu Zvijezdu ’09 (posebno nadahnuto još jednom odigrao je mladi napadač Dejan Bradonjić upisavši dva zgoditka i jednu asistenciju) i zapravo je na taj način prikovala za dno ljestvice, dok je Sloboda na Tušnju zahvaljujući dvostrukom strijelcu Ameru Bekiću slavila u derbiju začelja protiv Čelika 2:1.

Rezultati 22. kola:

Široki Brijeg – Zrinjski 1:1, Velež – Borac 2:1, Sarajevo – Mladost 2:1, Željezničar – Tuzla City 1:0, Radnik – Zvijezda ’09 5:1, Sloboda – Čelik 2:1.